Најдобриот светски рекет, Новак Ѓоковиќ ја започна 320 недела на лидерската позиција на АТП ранг листата, но притоа не успеа да ја задржи бодовната разлика.

Во однос на минатонеделното рангирање, Ѓоковиќ сега има 11 463 бода, 500 помалку во однос на второпласираниот, (тогаш Надал) а сега Медведев.

Впечатливо е тоа што Роџер Федерер остана на осмото место а Беретини е девети.