Рускиот тенисер Данил Медведев се повлече од турнирот во Москва.

По елиминацијата во Индијан Велс, Медведев одлучи да не игра во родниот град, што значително ги зголемува шансите Новак Ѓоковиќ да ја заврши годината како прв играч на АТП листата.

Србинот, инаку, сигурно е број 1 до 22 ноември.

Во Москва, наместо Данил, Имер ќе добие можност да игра, а рускиот ас, со поразот во пустината од Димитров, пропушти огромна шанса да го претекне Ноле на 1 ноември.

Победникот на УС Опен одлучи да се одмори и да се подготви за Мастерсот во Париз