Германецот Александар Зверев го победи Рафаел Надал со 2-0 во првото коло од групата „Андре Агаси“ на завршниот Мастерс во Лондон.

Зверев го реализира првиот сет со 6-2 по само 32 минути игра и ја најави победата над првиот на АТП листата.

Зверев не застана ниту во вториот сет, деливаше сигурно и го реши мечот во два сета со 6-4 за еден час и 24 минути.

Надал ризикува да го загуб првото место на АТП листата по овој пораз а по победата на Ѓоковиќ во првата рунда на турнирот.