Рафаел Надал со многу  комплименти говореше за своите ривали,  конечно кажа добри зборови и за Новак Ѓоковиќ, не го одмина и Роже Федерер.

Шпанецот кој е дел од големата тројка, на последното интервју зборуваше за ривалите Ѓоковиќ и Федерер, за Надал Ноле е играч кој нема слаби страни.

„Ѓоковиќ  е едноставно совршен тенисер, тој нема слаби точки. Игра подеднакво добро на сите подлоги, кога изгледа дека не  дека е во форма, има победничко чувство. Федерер  е исто така извонреден тенсер, дисциплиниран, посветен на играта, тешко е да го победиш“ –  изјави Надал.