Рафаел Надал ќе ја брани титулата на Роалн Гарос, Шпанецот е голем фаворит за одбрана на титулата, но под голема закана од Новак Ѓоковиќ.

Шпанецот говореше на прес конференција пред почетокот на турнирот кој започнува в недела. Надал се осврна и за шансите да ја одбрани титулата на Ролан Гарос 2020.

„Морам да признаам, Ѓоковиќ е во право, тој може да ме порази на земјена подлога, ме победуваше претходно, значи се е можно. Турнирот ќе се игра под нови услови, јас сум подготвен да одам до крај“ – изјави Надал.