Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе играат на Мастерсот во Монте Карло, а навивачите очекуваат спектакуларно финале помеѓу Србите и Шпанецот.

Одиграа дури 53 меѓусебни дуели, а српскиот тенисер славеше 29 пати.

Рафа е крал на земја, такашто најголемиот предизвик е дефинитивно да го победиш на негов терен. Но, ако некој може да го стори тоа, тогаш тоа е Новак Ѓоковиќ.

Имено, Србинот е единствениот играч кој го победи „кралот на играта на земја“ на сите три турнири на Мастерс 1000 на земја, како и на Ролан Гарос.

Во Монте Карло, Новак славеше против Рафа во 2013 година во финалето и во 2015 година во полуфиналето. Првиот тенисер на светот го победи Шпанецот и во Мадрид: во 2011 година во борбата за трофејот, додека во Рим, Ѓоковиќ триумфираше во 2011 година, во 2014 година во финалето и во 2016 година во четвртфиналето.

Единствената победа против големиот ривал на Ролан Гарос, Ноле ја оствари во 2015 година во четвртфиналето.

Продолжувањето на големото ривалство може да следи на Мастерсот во Монте Карло, кој започнува следната недела.