Рафаел Надал нема да земе учество на Мастерс турнирот во Мајами, поради проблемите кои ги има со повредата на грбот.

„Тажен сум што објавувам дека нема да играм во Мајами, во градот кој го сакам. Морам велосно да се опоравам и да бидам подготвен за сезоната во Европа. Посебна порака до моите фановите во САД, особено кон оние кои воворат шпаннски и секогаш ме поддржуваат.“ – напиша Надал.

Шпанецот според некои неофицијални проценки можно е да мора да паузира од сериозни тренинзи уште најмалку три недели.