Премиерот на австралиската држава Викторија, Ден Ендрјус, рече дека тенисерите, кои не биле вакцинирани против корона вирусот, може да останат без визи за да дојдат на Австралија опен.

„Мислам дека невакцинираните тенисери ќе имаат виза за да дојдат во нашата земја“, рече Ендрјус, премиер на државата, чиј главен град е Мелбурн.

Австралија опен е традиционално првиот грен слем турнир во годината, а големото прашање е дали трикратниот последователен шампион Новак Ѓоковиќ ќе учествува на него.

“Вирусот не се грижи за вашиот ранг или бројот на освоени гренд слем титули. И за да добиете виза, невакцинираните веројатно ќе треба да бидат ставени во карантин две недели, за разлика од другите”, додаде тој.

Ѓоковиќ би „побарал“ историска 21. грен слем титула во кариерата во Австралија, а претходно одби јавно да каже дали ќе се вакцинира.

Австралија ги затвори своите граници пред 19 месеци со воведување на некои од најстрогите мерки за борба против пандемијата на корона вирусот.

Границите треба постепено да се отвораат во ноември, но само локалните граѓани и постојаните жители ќе имаат дозвола да влезат во земјата.