Српскиот тенисер , Новак Ѓоковиќ, веќе 256 недела е на врвот на АТП листата каде е нерпикосновен  и недостижен за конкурентите.

Ѓоковиќ има убделива предност на врвот со 12.715 бодови, следуваат Надал со 7.945 и Федерер со 6.420 бода. Ѓоковиќ во пресрет на Вимблдон ќе загуби бодови бидејќи нема да настапи на Квинс, таму бранеше 300 бода,  и без нив тој пред неофицијалносто Светско првенство во тенис „Вимблдон“  ќе има голема предност на АТП.