Расте бројот на тенисери кои го откажуваат учеството на третиот грен слем во сезоната, бидејќи и Милош Раониќ одлучи да не игра во Лондон.

Тој е третото големо име што го пропуштa Вимблдон по Рафаел Надал и Наоми Осака, а Kанадскиот играч реши да направи радикален потег поради повреда.

Доминик Тим се повлече од учеството на Олимписките игри во Токио, но ќе се обиде да го направи најдобриот можен резултат на Вимблдон.

„Одамна не давам какви било информации овде. Сакав да споделам со вас дека сум неверојатно тажен што нема да можам да се натпреварувам на Вимблдон оваа година. Тоа е врв на мојот распоред секоја сезона. Работев напорно за да се подготвам за многу неодамнешни турнири. Сепак, пред неколку дена go повредив листот на ногата. Работев да го вратам и имав мало назадување, така што нема да бидам подготвен за Вимблдон. Ќе продолжам да тренирам за да можам што побрзо да се вратам, ви благодарам на сите за трпеливоста “, напиша Раониќ.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milos Raonic (@mraonic)

Да потсетиме, 18-от тенисер на планетата оваа година одигра само 11 натпревари и победи на седум. Последен пат се натпреваруваше на Мастерсот во Мајами кон крајот на март, кога загуби од Хуберт Хуркак во осминафиналето.