Казахстанката Јулија Путинцева го направи првото изненадување на првиот натпреварувачки дека на новото издание на Вимблдон во женска конкуренција.

Таа ја совлада втората носителка на турнирот Наоми Осака со 2-0 во сетови. Првиот сет го доби во тај-брејк, а во вториот и препушти на Осака само два гема.

Досега кај дамите на првиот од турнирот, пласман од носителките во втората рунда обезбедија Симона Халеп, Елина Свитолина и Медисон Кис.