Чешката тенисерка Каролина Плишкова ja совлада Анжелик Кербер од Германија со 2-0 во сетови (6-1, 6-4). и го освои турнирот во Истбурн.

Плишкова ја заврши работата за 71 минута против поранешната тенисерка број еден на ВТА листата.

Во машкото финале, победа Тејлор Хери Фриц со 2-0 во сетови 6-3. 6-4. го совлада сонародникот Кери.

Веќе од понеделник стартува третиот Грем Слем турнир за оваа година Вимблдон со мечевите од првото коло во двете конкуренции.