Како се доближува денот кога тенисерите ќе треба да се појават во Мелбурн, така расте и бројот на играчи кои го откажуваат своето учество.

По Федерер, на машиот дел на турнирот својот настап го откажа и Жо Вилфред Цонга. Тој е повреден подолго време и се очекува да направи кам-бек на Австралија Опен но тоа нема да се случи.

Првиот Грен слем во новата година се очекува да започне на 8 февруари.