Откако беше поразен од Зверев во полуфиналето во синлг, Новак Ѓоковиќ не успеа да обезбеди и пласман за битика за златниот медал во микс-дубл заедно со неговата партнерка Нина Стојановиќ.

Двојката беше поразена во полуфиналето од Кацарев и Веснина од Русија со 7:6 и 7:5 со што овој ден ќе биде запишан како еден од најразочарувачките во кариерата на србинот.

Ѓоковиќ и Стојановиќ во микс-дубл битката за бронза на ЛОИ во Токио ќе играат против Барти и Пирс од Австралија.