Португалецот Жоао Соуса го победи Еванс од Британија со 3-2 и стигна до осминафинале на Вимблдон. Ова беше  драматичен меч по кој тенисерот од Гимараеш се радуваше на  победа.

Соуса го споредуваат со Мурињо но во светот на тенисот, го нарекуваат „специјалниот“ , тој е прв тенисер кој ќе игра на втората недела на Вимблдон од Португалија и го прави навистина уникатен во својата земја.

Шнасите за пласман во Чевртфинале не му се големи со оглед на фактот дека тој утре ќе игра со Надал , меч кој е прв на централниот терен.