Изненадување на тенискиот турнир Вимблдон и на вториот натпреварувачки ден, откако својот настап го и еден од најголемите надежи на светскиот тенис заврши Доминик Тим.

Американецот Сем Квери го елиминираше Австриецот со 3-1 по сетови (7-6, 6-7, 3-6, 0-6).

Другите тенисери ја оправдаа фаворитската улога па во второто коло се пласираа Кеи Нишикори, Ник Кирјиос и Маркос Багдатис.

Кај дамите засега се тече според планот за фаворитките. Првата носителка Ешли Барти ја совлада Женг од Кина со 6-4, 6-2, а пласман во втората рунда на женскиот дел од турнирот обезбедија досега Кербер, Бенчиќ, Стивенс и Мертенс