Белинда Бенчиќ ја шокираше актуелната шампионка на УС Опен, Наоми Осака од Јапонија, запиша победа со 2-0 и обезбеди пласман во четвртфиналето.

Швајцарката Бенчиќ делуваше сигурно, Осака  немаше одговор,  резултатот по сетови,  7:5 и 6:4.

Бенчиќ и Осака се сретнаа неодамна во осминафиналето на Индијан Велс, и тогаш победи Швајцарката со 2-0.