Рафаел Надал лесно се справи со Џон Милман, го победи Австралиецот со 6:3, 6:2, 6:2 експресно и брзо.

Надал доминираше целосно на овој меч, не му даде никаква шанса на Милман кој не беше достоен противник.

Непријатно е изненаден Циципас, тој  во четири сета беше поразен од Рубљев. Шокиран и Доминик Тием од Италијанецот Фабиано кој запиша победа во три сета против Австриецот.