Рафаел Надал обезбеди полуфинале на УС Опен по победата над Аргентинецот Диего Шварцман со 3-0, закажа полуфинале со Матео Беретини.

Надал иако победи со убелдив резултат, сепак имаше  сериозни проблеми со Шварцман, го скрши отпорот на Аргентинецот со 6:4, 7:5 и 6:2 по  2 часа и 48 минути игра.

Противник на Надал во полуфиналето ќе му биде Матео Беретини кој со 3-2 го победи Монфилс по речиси четири часа игра односно 3 часа и 56 минути.