Десетата фаворитка на Ролан Гарос, Викторија Азаренка стартуваше со победа на овој Грен Слем трунир, запиша победа во првото коло против Ковиниќ од Црна Гора со 2-0.

Азаренка не беше задоволна од улвоите за игра во Париз,  ладното време предизвика незгодна реакција.

„Навикната сум на топло време, овде ми е ладно, не сакам да седам тука“ му рече на судијата тенисерката од Белорусија