Трета година по ред тимот на Европа ја освојува титулата од „Лејвер Купот“. Третиот натпреварувачки ден го одбележи пресвртот на „стариот континент“.

Ова го донесе победата на Зверев над Раониќ од 3:0 и со вкупни 12:11, екипата во која настапуваа Федерер, Надал, Тим, Циципас, Фоњини и Агут имаше повод за урнебесна прослава.

Следната година овој турнир ќе се одржи во Бостон.