Роџер Федерер иако има 38 години, игра врвен тенис, во Хале, во моментов го игра финалето со Давид Гофан како загревање за Вимблдон.

Во полуфиналето , вчера против Ербер, еден потег сеуште се прераскажува на социјалните мрежи, лоб удар кој ја покажа екстра класата на Швајцарецот. Федерер во моментов игра за десетатта титула во Хале.