Првиот и вториот носител ќе се судрат во неделното финале во машкиот дел од Вимблдон 2019.

Ова е разврската на денешните полуфинални мечеви. Вториот патник во битката за трофејот, Роџер Федерер го совлада Рафаел Надал со 3:1 (6:7, 6:1, 3:6, 4:6) во второто полуфинале кое траеше 3 часа и 05 минути.

Федерер запиша 14 аса и 51 винер во 16-тата победа против вечниот ривал од Шпанија, по што ќе се бори за деветата титула во Грен Слемот во Лондон во кариерата.

Финалето во кое Ѓоковиќ ја брани титулата против Федерер ќе се игра во недела од 15 часот.