Швајцарскиот тенисер и еден од најдобрите на сите времиња Роџер Федерер дојде до десеттата титула во својата кариера на турнирот во Хале.

Големиот фаворит во финалето го совлада Давид Гофин, со 2-0 во сетови (7-6, 6-1).

За Федерер вкупно ова беше 11-та титула на терените во Хале, затоа што зад своето име има една и во двојки, во 2005 година.