Роџер Федерер ретко покажува емоции, но вечерва не можеше да ја скрие возбудата по освојувањето на АТП трунирот во родниот град Базел каде победи по десети пат и стигна до 103. титула во кариерата.

Швајцарецот во финалето по само 69 минути игра го збриша  Алекс Де Минор од Австралија со 2-0. На церемонијата на доделувањето на пехарот, се потсети на почетоците во Базел, реакцијата беше многу емотивна…