Роџер Федерер го доби соочувањето со Новак Ѓоковиќ со 2:0 во третото коло од групата Б на завршниот турнир во Лондон.

Со оваа победа Федерер се пласираше во полуфиналето за завршниот турнир а Ѓоковиќ остана без шанса за првото место на АТП рангирањето до крајот на сезоната.