Русинот Данил Медведев неочекувано лесно со 3-0 го порази Новак Ѓоковиќ во финалето „УС Опен“, последен Гренд слем годинава.

Вториот носител Медведев (Русија) со 6:4, 6:4 и 6:4 го совлада првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, а мечот траеше 2 часа и 17 минути.

При резултат 2-1 во вториот сет, Ѓоковиќ имаше брејк шанса но не ја искористи, го скрши рекетот, тоа и се допадна на публиката: