Србинот Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на АТП Мастерсот во Рим од серијата 100, тој беше подобар од Каспер Руд од Норвешка со7-5 и 6-3 по 2 часа и 11 минути игра.

За Ѓоковиќ ова е 52 финале на Мастерс турнирите, во финалето го очекува подобриот од дуелот меѓу Шаповалов и Шварцман.

Србинот ќе игра за 36 титула на Мастерс турнирите, доколку успее ќе го надмине Надал на вечната листа.