Ник Кирјос е добар тенисер но неговиот темперамент е неверојатен, скандалозен  на речиси секој меч, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се дел од советот на тенисерите.

Ѓоковиќ доби прашање за однесувањето на Кирјос  и последните инциденти, особено оној кога го плукна судијата на Синсинати, Австралиецот беше казнет со 113.000 долари.

„Мислам дека казната е донесена на основа на однесувањето на играчот. Тешко е да се процени што е исправно а што не, дали требаше да биде посериозно казнет, или не“ – изјави Ѓоковиќ.