Новак Ѓоковиќ одигра одличен натпревар против Кеи Нишикори во четвртфиналето на тенискоот турнир на ЛОИ во Токио.

Ѓоковиќ првиот сет го доби со 6:2 а во вториот не му препушти ниту еден гејм на противникот за победа од 2:0.

Во полуфиналето Ѓовикиќ ќе игра со подобриот од дуелот на Зверев и Шарди.