Србинот Новак Ѓоковиќ во пресрет на настапот на АТП турнирот во Виена каде денеска се среќава со сонародникот Филип Крајионовиќ се радува на уште соборен рекор, сега на Рафа Надал.

Ѓоковиќ го надмина рекордот на Шпанецот по бројот на недели  како прв на АТП листата откако наполнил 30 години, во моментов ја минува 69. недела и го собори рекордот на Надал кој изнесуваше 68 седмици како  број 1.

На социјалните мрежи се појави ивидео како Ѓоковиќ се подготвува за настап во Виена, бара нова титула во кариерата.