Горан Иванишевиќ пред 18 години го освои Вимблдон што беше најголем успех на еден Хрватски спортист и големо изненадување на овој најпрестижен турнир во светот на кој Иванишевиќ дојде со покана како 125 на АТП листата.

Во финалето , Иванишевиќ го победи Пат Рафтер во пет сета. Тоа беше епски успех на тенисерот од Сплит кој испиша историја за својата земја и Вимблдон.