Најголемото пријатно изненадување на годинешното издание на Вимблдон во женска конкуренција е 15 годишната Кори Гауф, која ја елиминира Венус Вилијамс уште во првото коло.

Но по победата Гауф на Вимблдон го сретна и запозна најдобриот тенисер на сите времиња Швајцарецот Роџер Федерер, кој ја поздрави и воедно и честита за победата во првото коло.