Швајцерот Роџер Федер славеше со 2-1 во сетови против Рафаел Надал на егизбицискиот меч кој се одржа во Јужна Африка.

За издвојување е победоносниот поен на Швајцарскиот ас, кој во голем стил со неверојатен волеј стигна до победа над вечниот ривал Надал.

Federer defeats Nadal to win Match In Africa

Victory for Roger Federer in Cape Town! 🇿🇦He defeats Nadal 6-4 3-6 6-3 to win the #MatchInAfrica

Gepostet von Tennis TV am Freitag, 7. Februar 2020

Мечот се одржа пред рекордни 55.000 гледачи, а сите средства ќе бидат донирани во хуманитарни цели.