Британецот Камерон Нори е шампион на Индијан Велс, тој во финалето запиша победа со 3-1 против изненадувањето од Грузија  Николас Басилашвили.

Нори победи со пресврт, го загуби првиот сет со 3-6, а птоа ги доби следните два  6-4 и  6-1.

За Нори ова е прва титула на Индијан Велс и стана прв британски тенисер кој го освоил овој тениски Мастерс.