Светскиот рекет број 1 Новаќ Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, откако во четири сета го скрши отпорот на Карењо Буста.

Ѓоковиќ демонстрираше врвен тенис, тој е „лепак“ за љубителите на овој спорт, но и за мачките, една урнебесно го следеше неговиот меч со Буста.