Неверојатната и упорна Кори Гоф го приреди најубавото изненадување на првиот ден на Вимблдон.

Со идентични 6:4 во двата сета, 15 годишната Гоф, ја победи Венус Вилијамс и со ова обезбеди пласман во второто коло по 1 час и 21 минута тенис во воведната рунда.

Во второто коло Гоф ќе игра против Рубарикова која денеска ја совлада Сабаленка со 2:0.