Американката Кори Гоф која има само 15 години е поразена од првата носителка на УС Опен, Наоми Осака на последниот Грен слем турнир.

Осака славеше со 6-3 и 6-0, покажа дека не е случајно прва на ВТА. По натпреварот, Гоф плачеше, Осака ја тешеше што предизвика многу аплаузи од публиката.