Рафаел Надал успеа да го победи Стефанос Циципас со 6:7, 6:4 и 7:5 на завршниот АТП турнир во Лондон и за пласман во следната фаза побребна му е услуга од Данил Медведев.

За тенискиот Ас од Шпанија да игра во полуфиналето ќе мора да навива за Медведев кој со победа над Александар Зверев му носи полуфинале на Надал.