Шпанскиот тениски АС, Рафаел Надал ги започна подготовките за престојниот настап на Австралија Опен.

Надал тренира заедно со 13-тиот на ранг листата на АТП, Роберто Агут кој за прв пат во кариерата е во Академијата на Надал.

Двајцата тенисери ќе ја предводат Шпанија од 1 до 5 февруари на скратеното израние на АТП Купот кој ќе се одржи на терените на Мелбурн парк.