Рафаел Надал втората година по ред ќе игра за титулата од Роџерс Купот во Монтреал. Шпанецот во финалето ќе се соочуи со Русинот, Данил Медведев.

Во полуфиналето, Гаел Монфилс поради повреда не истрча против Надал па Шпанецот ќе влезе многу пооодморен во големото финале во однос на неговиот противник.

Медведев победи во руската пресметка со Качанов со 6:1 и 7:6. Со ова тој ја продолжи низата триумфи во Канада без загубен сет.