Шпанскиот тенисер и еден од фаворитите за освојување на Вимблдон во машка конкуренција Рафаел Надал во третото коло на овој турнир го совлада Французинот Жо-Филфред Цонга, со максимални 3-0 во сетови 6-2,6-3,6-2.

Цонга одигра слаб меч па во ниту еден момент не беше доведена во прашање победата на Шпанецот на овој дуел.

Шпанецот во борба за четврфиналето ќе се сретне со понедикот од мечот помеѓу Британецот Ден Еванс и Португалецот Жо Соуса.