Како и секоја година, така и оваа, првата недела е наменета за одмор и подготовка на тенисерите и тенисерките. Утре на програмата на Вимблдон се натпреварите од осминафиналето.

За оние кои немаа време подетално да ги проследат возбудувањата на неофицијалното светско тениско првенство, островјани се погрижија со една видео компилација да им го доближат шестиот натпреварувачки ден.