Рафаел Надал атакува на третата титула на престижниот Вимблдон. Со победата над Жоао Соуса се пласираше во седмото четвртфинале во кариерата каде нема пораз.

За тоа дека Надал е во одлична форма на подлогата која не му е омилена покажуваат досегашните резултати но и овој поен кој е издвоен за еден од најубавите во осминафиналната фаза.