Рускиот тенисер Андреј Рубљев го елиминираше фаворитот за титулата во Монте Карло, Надал го заврши настапот на еден од неговите одмилени Мастерс турнири.

Русинот одигра идентично во првиот и во третиот сет, добивајќи ги со по 6:2, Надал беше подобар само во вториот со 6:4 но по 2 часа и 33 минути беше елиминиран во четвртфиналето.