Денеска за фаворитите работите одат според планот на Вимблдон. Јапонецот Кеи Нишикори и Американецот Сем Квери без поголеми проблеми го поминаа третото коло во машка конкуренција и се пласираа во следната рунда.

Јапонецот со максимални 3-0 по сетови 6-4, 6-3, 6-2 за некаде  помалку од два часа игра го победи Американецот Стив Џонсон, додека Квери бе исто така со 3-0 во сетови 7-6,7-6 и 3-0 го совлада Австралианецот Џон Милман