Носителот број еден на Ролан Гарос Новак Ѓоковиќ експресно се пласира во третото коло на грен слем турнирот во Париз совладувајќи го Ричардас Беранакис со 3-0 во сетови.

Србинот повторно импресионираше, стигна до 70 победа на Ролан Гарос, диктираше темпо и игра, ова е поенот кој го издвои  организаторот на турнирот  од мечот со Беранакис.