Најдобриот светски рекет, Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Летните олимписки игри во Токио.

Ова откако го совлада Штруфво два сета со 6:4 и 6:3 и ја продолжи својата битка за прво олимписко злато.

Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра против Фокина. Таму уште пласман изборија и Буста, Фоњини, Медведеф и Копфер.