Александар Зверев го победи Роџер Федерер со 3:6, 6:7 и 6:3 и со ова се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Шангај.

22 годинишит тенисер го одигра можеби најдобиот меч оваа сезона, а неверојатен беше во првиот сет во кој со брејк дојде до 4:2 а потоа го освои сетот кој траеше помалку од половина час.

Федерер за прв пат во кариерата беше елиминиран порано од полуфиналето на турнирот во Кина. Зверев во полуфиналето ќе игра со подобирот од мечот на Беретини и Тим.