Неверојатен меч одиграа Рафаел Надал и Данил Медведев по кој се радуваше Шпанецот со 2-1 и тоа со пресврт иако губеше со 1-5 во третиот сет а спаси и една меч топка.

Последниот поен на мечот по кој се радуваше Надал, дуелот се играше 2 часа и 49 минути.